O FILAMENCIE

Który filament wybrać?

Aby zdecydować się na któryś z filamentów, należy najpierw zastanowić się, do czego ma on nam służyć. Opary z ABS powstałe podczas drukowania są szkodliwe, ale filamenty tego rodzaju wydają się być łatwiejsze w użyciu. O ile samo drukowanie z PLA jest proste, tak gorzej wygląda jego obróbka. Przykładowo – w ABS bez trudu można wiercić, szlifować. Ten materiał jest także łatwiejszy w recyklingu. Oba produkty powinny być przechowywane w suchych miejscach. Kiedy jednak dojdzie do kontaktu z wodą – ABS da się wysuszyć, czasem mogą pojawić się w nim pęcherzyki powietrza. PLA nawet po wysuszeniu i rozgrzaniu może wejść w reakcję z wodą i utracić swoje właściwości.

Czym jest filament ABS?

ABS jest materiałem robionym na bazie ropy naftowej. Stosuje się go w produkcji AGD, rur, mebli i niektórych zabawek. Zazwyczaj wymaga wysokiej temperatury topnienia – od około 220 do 270 stopni Celsjusza. Do pracy z filamentem tego rodzaju używa się podgrzewanego stołu. ABS jest elastycznym, twardym i odpornym na uderzenia materiałem. Podczas topnienia wydziela zapach spalonego plastiku, jednak zapach ten, podobnie jak woń filamentu PLA, różni się w zależności od producenta. Jeden z najbardziej uniwersalnych i wytrzymałych materiałów termoplastycznych. Sprawdza się w podstawowych zastosowaniach takich jak prototypowanie czy symulowanie właściwości produktu końcowego. Wydruki z tego materiału cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

ABS-ESD7 zaprojektowano na podstawie materiału FDM ABS-M30. Zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych, co ma znaczenie dla komponentów elektronicznych, urządzeń przemysłowych oraz osprzętu do montażu elementów elektronicznych. ABS-ESD7 rozprasza ładunek elektrostatyczny, dlatego też nie przyciąga drobinek, takich jak kurz czy pył.

Czym jest filament PLA?

FFilament PLA uzyskiwany jest z naturalnych produktów – z kukurydzy, buraków cukrowych, ryżu i innych produktów zawierających skrobię. Używa się go przede wszystkim w celach medycznych oraz do produkcji butelek i jednorazowych opakowań. Topnieje w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Podczas topnienia wydziela słodkawy zapach. Cechuje się intensywnymi kolorami, gładką powierzchnią oraz, w przeciwieństwie do matowego filamentu ABS, połyskiem. Dobrze miesza się z ABS.

Drukarka czy długopis? Początkowo do pracy z filamentami używano jedynie drukarek 3. Obecnie można korzystać także ze specjalnego długopisu 3D. Na rynku jest ogromny wybór zarówno drukarek, jak i długopisów. Również ceny są bardzo zróżnicowane. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z drukowaniem, warto kupić najpierw niskobudżetową drukarkę. Dzięki niej nauczymy się podstaw, udoskonalimy swoje umiejętności, a później spokojnie będziemy mogli zainwestować w coś lepszego i droższego, nie martwiąc się już, że coś nam może nie wyjść. Warto też zastanowić się nad ofertami długopisów 3D. Są nieduże, poręczne i bardzo łatwe w użyciu. Jeśli drukowanie przestrzenne ma nam służyć jedynie do zabawy, to taki długopis będzie świetnym rozwiązaniem i na pewno spełni nasze oczekiwania. W przypadku wykorzystywania drukarki w pracy, np. w branży jubilerskiej lub medycznej, warto od razu zainwestować w lepszej jakości FDM niż wiele niskobudżetowych drukarek 3D. Nie każda drukarka sprawdzi się w danej pracy.