PROJEKTOWANIE

Darmowe Programy Do Projektowania 3D

Tinkercad firmy Autodesk to bardzo przyjazny w obsłudze program do projektowania 3D dostępny online przez przeglądarkę. Aplikacji Tinkercad używają projektanci, hobbiści, nauczyciele i dzieci, tworząc zabawki, prototypy, dekoracje wnętrz, modele Minecraft, biżuterię itp. Aplikacji Tinkercad używają projektanci, hobbiści, nauczyciele i dzieci, tworząc zabawki, prototypy, dekoracje wnętrz, modele Minecraft, biżuterię itp. Pomimo i tak już bardzo prostej obsługi programu – na stronie Tinkercad są dostępne lekcje z podstawowych funkcji programu. Program nie nadaje się do zastosowań inżynierskich ale dla podstawowych potrzeb (szczególnie kiedy trzeba wykonać jakiś model bardzo szybko) jest wystarczający. Dostęp do aplikacji jest darmowy – rejestracja jest bardzo prosta oraz nie wymaga żadnych opłat. 

SketchUp to popularny program do projektowana modeli 3D. Doskonale sprawdza się na początku przygody z projektowaniem 3D dzięki prostemu interfejsowi. W programie znajdziemy również sporą bibliotekę gotowym modeli do pobrania bez opłat. Z programu można korzystać za darmo do celów niekomercyjnych.  Przy pobieraniu należy wybrać opcję „Personal projects”, później wystarczy zalogować się kontem Google i program będzie dostępny przez przeglądarkę internetową.

Blender jest zaawansowanym programem do tworzenia grafiki i animacji 3D. To jedno z najbardziej popularnych darmowych narzędzi na rynku. Swoją popularność zawdzięcza olbrzymim możliwością, które przekładają się jednak na stopień trudności obsługi programu. Pełne poznanie możliwości Blendera wymaga sporych ilości czasu aczkolwiek do największych plusów można zaliczyć darmową licencję oraz otwarty kod źródłowy aplikacji.

W sieci, m.in. na oficjalnej stronie Blendera możemy znaleźć szereg tutoriali i instrukcji rozpoczęcia pracy z programem:

Meshmixer to kolejny darmowy program do tworzenia i obróbki modeli do druku 3D od AutoDesk. Aplikacja umożliwia połączenie kilki modeli w jeden, nałożenie tekstur, zaprojektowanie supportów (podpór) oraz na dopracowanie samego modelu przed wydrukiem np. zamknięcie szpar lub redukcję ostrych kontów – co wpłynie później na jakość wydruku.

Program XYZ Maker stworzony z myślą o najmłodszych użytkownikach drukarek 3D marki XYZPrinting. Idealnie nadaje się na początek przygody z projektowaniem i drukiem 3D, bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze a zarazem dający bardzo dużo możliwości. XYZmaker pozwala eksportować pliki 3D w formatach STL / AMF / OBJ / PLY, co pozwala na dobrą współpracę z oprogramowaniem do druku 3D XYZWare dla drukarek DaVinci.